מי זכאי להחזרי מס

 

התנהלות מול משרדי הממשלה אינה דבר קל ובעיקר כאשר מדובר על רשויות המס. יחד עם זאת, חשוב מאוד שתדעו שיתכן מאוד שאתם זכאים להחזר מס בגין תשלום מס הכנסה גבוה יותר ששילמתם במהלך שנת המס. לא פעם מדובר על סכומים גבוהים ועל כן, בהחלט לא כדאי לוותר על בדיקת זכאות להחזר מס. אם אתם שואלים את עצמכם מי זכאי להחזר מס, חשוב מאוד שתדעו שכיום לא מעט שכירים ועצמאיים זכרים להחזר מס ועל כן, גם אם אין לכם את הזמן או הכוח להתחיל להתעסק בבירוקרטיה של הגשת בקשה להחזר מס, חשוב מאוד שתעשו את זה באמצעות אנשי מקצוע שיגישו עבורכם את הבקשה וינהלו את התהליך כולו עבורכם בצורה קלה, נוחה ומהירה יותר.

כיצד נוצרת גביית יתר של מס?

מאחר ומרבית האנשים במדינת ישראל הם עובדים שכירים ומקבלים החזר מס מאתר היחידה להחזרי מס , המיסוי של שכירים הוא מורכב יותר. מהמשכורת של כל עובד שכיר מנוכים מיסים. גובה המס שצריך להיות מנוכה מהשכר ינוכה בהתאם למספר קריטריונים שונים כאשר העיקריים שבהם הם: מדרגות המס שבו מדורג השכר שלו ונקודות הזיכוי שעומדות לזכותו של העובד. כאשר מדובר על נקודות זיכוי, מדובר על נקודות שמפחיתות סכום שנקבע מראש לשווי נקודת זכות מהמס אשר האדם צריך לשלם. נקודות זכות מוענקות לאדם בשל סיבות שונות כגון: אם הוא משלם מזונות והוא גרוש, אם יש לו ילדים עד גיל 18, אם הוא חייל משוחרר, אם הוא סטודנט, אם הוא גר בערים בעלות עדיפות לאומית, אם יש לו מגבלה פיזית כלשהי או שהוא הורה לילד נכה ועוד. לא פעם נקודות הזיכוי שמגיעות לאדם לא מתעדכנות בשנת המס והוא משלם יותר מס ממה שהוא צריך לשלם ובמקרה הזה, מגיע לו החזר מס בסוף שנת המס על ההפרש בין המס שהיה צריך לשלם לבין המס ששילם.

מלבד זאת, אם המשכורת של האדם השתנתה במהלך השנה בשל סיבות שונות כגון: פיטורין וחתימת אבטלה, מעבר למקום עבודה אחר ועוד והוא לא ביצע תיאום מס, הוא ימשיך לשלם על מדרגת שכר קודמת שהייתה לו ויתכן שיגיע לו החזר מס כי הוא משלם יותר מכפי שהוא צריך.

כיצד תגישו בקשה להחזר מס?

יש סיכוי טוב שאתם זכאים להחזר מס. את הבקשה להחזר מס ניתן להגיש עד שש שנים אחורה. אם בשש השנים האחרונות חלו שינויים שונים בחייכם כגון: התחתנתם, נולדו לכם ילדים, התגרשתם, עברתם לעיירת פיתוח, החלפתם מקום עבודה ועוד, ככל הנראה שילמתם מס גבוה יותר מכפי שהייתם צריכים לשלם וכדאי שתגישו בקשה להחזר מס על מנת לקבל את הסכום שמגיע לכם. הגשת בקשה יכולה להתבצע באופן עצמאי על ידי הגשת הטפסים הרלוונטיים כולל מסמכים רלוונטיים לפקיד השומה בלשכת המס שבאזור המגורים שלכם או על ידי בחירה בחברה שמסייעת להגיש את הבקשה הזאת תמורת עמלה.

 

תוכן עניינים